OUR BRICK WALLS WHASSUP? SEARCH SITE MAP Coming to America Cuzn Connect FAMILIES FAMILY PHOTOS MILITARY VITALS OBITUARIES DEATH PHOTOS CEMETERIES TOMBSTONES WILLS & PROBATE SKELETONS IN THE NEWS FLOOD ~ 1889 STORYTELLERS CENSUS TAKER MUSINGS GENEAHUMOR BITS & PIECES GREAT LINKS FORUMS ARCHIVES MEMORIES SCENIC MD e-mail me


 

 

Please note that this transcription is done to the best of my ability.  Spellings are as they were printed.  The newspaper image is in very bad condition with many names illegible and in some cases letters are missing.  If you know the correct spelling of a name, I will be happy to correct it. ~Genie

The Alleganian
Wednesday, July 13, 1864
State Draft for Allegany County

The following is the official list of the names drawn in Baltimore, on the 5th inst., from the State enrollment list of the several districts of this county, made in 1862, to fill the quota of Allegany County in the 2000 militia, for one hundred days service called out by the Govenor.  The persons drafted are ordered to report at Camp Bradford, near Baltimore, in person, or by substitute on or before Saturday the 16th day of July.  The only cause of exemption recognized or allowed to those drafted are actual physical disability for the service required, and over age.

First District

Bosley, David J.            Sanders, Adam
McCrobie, Francis         Wagner, John A.
Rodholler[?], Samuel

Second District

Coddington, W. A.     King, John T.
Fike[?], Andrew       Shatter, John
Friend, Joshua M.     Shroyer, William
Franz, William           Turney, William
Graham, James          Wass[?], John

Third District

Arendt, Martin D.     Meese, Nelson
Baker, John               Newman, William
Bill, Charles               Newman, Henry
Bill, Henry T.             Robinson, George
Charles, George        Tice, John
Hyl, Augustus            Wiley, Joseph
McCormack, W. H.     Yoder, Tobias

Fourth District

Beever, John              Kight, Henry Jr.
Braddock, William      Klipstine, B. A.
Crawford, Joseph      Laird, Robert
Cavenaugh, John         Lock, John
Dadysman, B. A.         Moore, Salem
Dayton, Edward M.    McGowen, John
Davis, Benjamin          Ravenscraft, James
Devine, Patrick          Warren, William
Faherty, Michael       Walker, Charles II
Fisher, George          Winner, Joseph
Green, Benjamin F.    Winter, John
Kalbaugh, ?. W.

NO Fifth District listed

Sixth District

Berry, Silas              Hodle[sic HODEL], John
Bloss, John               Johnston, George
Buen, William            Kindle, Henry
Cos_l, Richard          Mudge, William R.
Cowden, Peter          Moorhead, William
Cowden, John           McKinzie, Francis
Davidson, John H.     Perry, Vanlear
Garter, John             Ried, Robert
Hutson, Henry A.      Sletker, Conrad
*Myer, John              Starkey, Frederick
Hinkle, Leonard         *Sell, Lawrence

*out of order

Seventh District

Dean, Leonard           Robinett, Ely Z.
McMullen, John         Twigg, John
Robinett, Jasper       Wilson, James

Eighth District

Northcraft, J. R.          Steward, John
Rockwell, Samuel          Stott, R. R.

Ninth District

Drake, John                   Johnston, Jeremiah
?Flake, John T.              McElfish, John
?Flake, George              Piper, Watson J.
Johnston, Benjamin        Rice, Robert W.

Tenth District

Hoye, Samuel C.            Harvey, Thomas

Eleventh District

Alexander, William         L??fner, John
Goldinger, Adam             Miller, Henry
Hochman, William            Smearman, John
Keller, William                 Warner, Charles

Twelfth District

Barrett, Anthony           Owen, David
Bengle, William              Reilly, James
*Hubner, John               Stevens, George
Hogan, Michael              Taylor, Wilson
O'Donnel, William          Thomas, Wililam

*out of order

Thirteenth District

Bockman, Martin J.           Mackelfish, Amos
Brantner, Samuel              Miller, John
Burtenbaugh, C.                 Miller, William
*Beall, W. D. of Th.            Rush, John
Burick, Josiah                    *Rowe, Edward
B?all, John T.                     Ryland, Andrew J.
Cain, Thomas                      Rush, George
Donnelly, James                Sa?ur, Pitman
Deetz, John                       Scott, Charles A.
Flieberstine, Adam            Steel, Henry
Hartman, John                   Shangler, Isadore
Hauser, Augustus              Thompson, George
Hughes, Samuel, Jr           Taylor, George
Lefevre, Wm. H.                Troxwell, John F.
McGitt, James T.               Wademiger, Henry
Metz, William                     Withers, Charles B.

*out of order

Fourteenth District

Casteel, Arch. Jr              Lewis, Henry
De Witt, Wm.                    Nethkin, F.A.R.

Fifteenth District

Burke, Mahlon                 Loar, William M.
Herring, William             Michaels, Conrad C.
Kraght, William               Smith, John

Sixteenth District

Beeman, George               Miller, Henry H.
Dawson, Joseph               Pollock, William
*Green, William                Popp, George
Gardner, Thos.                 Poland, Harrison
Jones, Wm. D.                  Ternent, William
*Koontz, Jacob                *Winn, Michael
Kennedy, John                  Watkinson, Joseph

*out of order

 

 

The Draft for Deficiencies


We are indebted to Daniel Duncan, Esq., Deputy Provost Marshal, for the following list of the names of persons just drafted for different districts of this county- to make up the defieciencies, on account of exemptions, &c. of the last draft--
 
ALTAMONT DISTRICT

25. John Carle                   31. John Friend
26. Joseph J. Harvey        32. Edward Moran
27. Thomas Burt                33. George O'Brian
28. William Wilson             34. Francis McCrobie
29. James Davis                35. Benj. Spiker
30. Nelson Casteel            36. John Crever

OAKLAND DISTRICT

15. Geo. W. Collins          17. Ellis Friend
16. Joseph Martin          18. Edwin (or Elwin) Browning

ACCIDENT DISTRICT

37. Lewis Harmon                43. George S. Hyde
38. Henry Moser                 44. G. F. Englebright
39. Nelson Kile                    45. John Kamp
40. Dan'l Heinbaugh            46. Andrew Clupps
41. Jer. Hershberger         47. Christ'n Ergner
42. Alexander Fairall          48. John O'Brien

GRANTSVILLE DISTRICT

47. David Livengood              62. Peter Slaugaugh
48. Henry Meyer                  63. Sam. Harshberger
49. CasparShraman              64. Hiram B. Fuller
50. George Crow                  65. Hy. Beddinger
51. Alex'r Plucker                66. Geo. Duckworth
52. Sol. Durst of D.              67. Geo. W. Plucker
53. Alfred Yeast                  68. John G. Kelley
54. Hilery McKinzee             69. Henry Smouse
55. Henry Wagner, Sr.        70. Samuel Stauton
56. Lewis Pope                      71. Abraham Beachey
57. Chris. Gingrich                72. Emanuel Beachey
58. George Shramm             73. Philip Klipstine
59. Wes Broadwaters         74. William Merrill
60. M. Plucker of D.            75. Chs. Livingston
61. Elisha Durst                   76. Geo. Beddinger

WESTERNPORT DISTRICT

77. Philip Phesley                 97. Thornton Wilt
78. Thomas Dawson             98. Michael German
79. Adam Duckworth          99. John Phillips
80. Jos. M. Mills                  100. John Green
81. Alfred P. Carrial            101. Rufus K. Warren
82. Henry C. Getty              102. Anthony Maloy
83. Jacob Green                  103. Wm A. Moor
84. Ben. M. Junkins              104. C. H. Kalbfus
85. Michael Nochton            105. Hy. Shershman
86. James Gaton                  106. David McIntire
87. Henry Rose                    107. Patrick Kelley
88. Wm. H. Miller                108. Wm. Ayers
89. John Dye                        109. Theodore Kight
90. Patrick Grant                 110. Owen Randon
91. J. F. Facenbaker            111. Chas. Paganhart   

92. Dennis Collins                 112. Patrick Teirley
93. George T. Wilt               113. David Green   
94. Fred'k Jolann                114. James Clark
95. J. D. Kalbaugh                115. Nicholas Culmer
96. John Trinear                  116. John A. Gillen

LONACONING DISTRICT

49. George Winter                  68. Alex'r Shaw
50. Jacob Miller                      69. John Conner
51. David Dick                          70. Lake Wade
52. Uriah Miller                       71. Henry Thomas
53. John Jenkins                     72. Jacob H. Myers
54. Ezra Koonts                       73. Thomas Rowen
55. Jeff. Broadwaters            74. Daniel Nolan
56. John G. Groves                  75. Robert Groves
57. Robert Guthrie                  76. Leonix Beaman
58. Francis Stevenson              77. John Barnard
59. Michael Flanigan                 78. David Durst
60. Evanen Hursh                     79. Patrick Connely
61. Salem Barnum                     80. William Lees
62. Joseph Deremer                81. John Loehner
63. Thomas McMiror                82. John Kingdom
64. John Donnael                      83. Charles Hursh
65. Wm. A. Blucher                   84. John G. Spiker
66. Patrick Loughlin                  85. Michael Cosgrove
67. Peter Wilkins                      86. Layple Burkenback

FROSTBURG DISTRICT

111. Lab. Aeisentrout                 136. Truman Beard
112. Jos. McKenzie                    137. Gilmon Wade
113. Patrick Dockerty                138. Martin Brow
114. Joseph Smith                      139. Geo. Murphey
115. Morgan Thomas                  140. Charles Zeller
116. Patrick Reyan                     141. Edward Sharp
117. Wm. Shaw                           142. George Loar
118. Patrick Coaley                    143. Rob't W. Mason
119. Joseph Keller                     144. Lewis Rush
120. Henry Loar                        145. Joseph Garrett
121. Jos. S. Preston                   146. J. E. Winebrener
122. Levi Lancaster                   147. Andrew Sipher
123. L. Galoway(col'd)               148. Fred'k Horhlar
124. Alex'r Close(or Chase)     149. Mich'l Brodrick
125. Peter Colmaier                   150. G. W. Tennant
126. Godfry Burkebile               151. John McFarlin
127 Charles Wolf                       152. Henry Mitzner
128. Wm. McLuckie                    153. Robert C. Paul
129. Thomas Kirley                     154. D. Bullet(col'd)
130.Sam. T. Logsdon                  155. Wm J. Ward
131. Doug. J. Percey                   156. Rodger Murray
132. Thomas Rowe                      157. Sam'l Phillips
133. T. Jackson(col'd)                158. Philip Michaels
134. Wm R. Barnard                   159. Henry H. Repler
135. James Reed                        160. Lewis Buskirk

MOUNT SAVAGE DISTRICT

55. Joseph Miller                    76. John Kine
56. H'y Nicodemus                  77. Nathan Crow
57. Dan'l Edwards                   78. Alex'r Dezelske
58. David Edwards                   79. Patrick Barrott
59.  Hy. M. Firman                    80. Patrick Galligher
60. John Taylor                        81. George Lemment
61. Albert Hellinger                 82. Leory Riley
62. David White                        83. Jos. Winebrenner
63. Jacob Porter                      84. Joseph McCune
64. Geo. W. Frock                     85. Austin Colivin
65. Michael Malary                   86. Joseph F. Hitch
66. James Cross                       87. Jacob Barker
67. P. J. Thrasher                     88. Fred'k Shaffer
68. John Tere                           89. James Cadden
69. Edw'd Aldridge                  90. John H. Powell
70. Michael Barrett                  91. Jacob Rizer
71. Jacob Lemmart                   92. Thomas Garritty
72. Michael Kyan                       93. Charles Mulhany
73. Herman Asmus                    94. Michael Wagoner
74. George Rizer                       95. Thomas Mullany
75. Patrick Farrell                     96. Edward Casady

OLD-TOWN DISTRICT

21. P. C. Showneker                     23.Michael Twigg
22. Luke V. Alderton                  24. Eli Z. Robinett

ORLEANS DISTRICT

11. William Gross                    14. William Bell
12. Isaac Smith                      15. Jesse W. Weaver
13. Joseph Largent                16. Hezekiah Shipley

     The Deficiency in Allegany county is 119 men; the whole number drawn is 238.  Seventy-five drafted men will be required to report on the 19th instant, and forty-four on the 20th instant; and the percent. one hundred and nineteen men will report on the 21st instant.
(Cumberland) Alleganian, Wednesday, 14 December 1864

 

 

 





Andrew Jackson Stottlemeyer
Discharge by reason of Re-enlistment; Civil War ~ Harpers Ferry ~ 13 February 1864
(Courtesy of Jim Sutton)



"Legion Gold Star Citation Program ~ Department Commander of W. Virginia to Speak At Ceremony April 29-Tri-Towns April 10-


The American Legion Gold Star Citation will be presented the next of kin of the men of the Tri-Towns area who have paid the supreme sacrifice at a public ceremony Sunday, April 29, at the Piedmont High School Auditorium. Citations for the next of kin will be presented by Rev. Fred A. Wyand, of Romney, Rev. Fred A. Wyand, of Romney, department chaplain of the Legion for Eugene Becker, Robert T. Taylor, Kenneth L. Carpenter, Louis Nesci, Nelson E. Inskeep, James R. Smiley, Albert Willard Wills, Charles Bond Harshbarger, Charles R. Dayton, Allan Dale Dawson, Charles Hampton Johnson, James C. Jonosha, Elmer D. Grove, Dowe T. See, Ralph Hershman, Rowland Domenick, James L. Smith, Charles E. Bowley, Thomas V. Clark, Charles E. Hickerson, Ambrose Cantor, Robert S. Mitchell, Dolan S. Ritchie, June Wise, Leonard A. Saville, Raymond P. Davis and James A. Steward."
Evening Times, Cumberland, Maryland, 16 Apr 1945
(Courtesy of Shawn McGreevy)
Posted July 14, 2011



BEEMAN/BEAMAN


Charles Henry Beeman
Company D, Private
 
Moses Beeman
Company D, Private

William Beeman
Company D, Private


William Beaman
Company D, Private
 
All above served in the 5th Regiment, Maryland Infantry

5th Regiment, Maryland Infantry

Organized at Baltimore, Md., September, 1861. Attached to Dix's Division, Baltimore, Md., to March, 1862. Fort Monroe, Va., to July, 1862. Weber's Brigade, Division at Suffolk, Va., 7th Army Corps, Dept. of Virginia, to September, 1862. 3rd Brigade, 3rd Division, 2nd Army Corps, Army of the Potomac, to December, 1862. Point of Rocks Defences, Upper Potomac, 8th Army Corps, Middle Department, to March, 1863. 2nd Brigade, 1st Division, 8th Army Corps, to July, 1863. Defences of Baltimore, Md., 8th Army Corps, to January, 1864. District of Delaware, 8th Army Corps, to June, 1864. 3rd Brigade, 2nd Division, 18th Army Corps, Army of the James, to August, 1864. 2nd Brigade, 1st Division, 18th Army Corps, to December, 1864. 2nd Brigade, 3rd Division, 24th Army Corps, to July, 1865. 2nd Independent Brigade, 24th Army Corps, to September, 1865.


SERVICE.-Camp at LaFayette Square, Baltimore, Md., till March, 1862. Ordered to Fortress Monroe, Va., March 11, 1862. Duty there and at Suffolk, Va., to September, 1862. Moved to Washington, D.C., thence to Antietam, Md., September 8-16. Battle of Antietam, Md., September 16-17. Moved to Harper's Ferry September 22 and duty there till January, 1863. Reconnoissance to Charleston October 16-17 At Point of Rocks and Maryland Heights protecting Baltimore & Ohio Railroad till June, 1863. Moved to Winchester, Va., June 2. Battle of Winchester June 13-15; mostly captured; those not captured at Bloody Run, Pa., and Loudon, Pa., till July. Duty in the Defences of Baltimore, Middle Department, till January, 1864, and in the District of Delaware, Middle Department, till June, 1864. Ordered to join Army of the Potomac in the field June 4, 1864. Siege operations against Petersburg and Richmond, Va., June 16, 1864, to April 2, 1865. Mine Explosion, Petersburg, July 30, 1864 (Reserve). Duty in trenches before Petersburg till September 27. Battle of Chaffin's Farm, New Market Heights, September 28-30. Battle of Fair Oaks October 27-28. Duty in trenches before Richmond till April, 1865. Occupation of Richmond April 3. Pursuit of Lee to Appomattox Court House April 3-9. Appomattox Court House April 9. Surrender of Lee and his army. Duty in the Dept. of Virginia till September. Mustered out September 1, 1865, at Fredericksburg, Va.


Regiment lost during service 1 Officer and 63 Enlisted men killed and mortally wounded and 6 Officers and 91 Enlisted men by disease. Total 161
3,302 served in the Union 5th Regiment, Maryland Infantry


Leonix Martin Beeman served in the 2nd Regiment, Maryland Infantry

Posted January 5, 2011


 


Civil War  ~ CROW
(Courtesy of Dick Crow)


CROW, George Maxwell
George Maxwell Crow served in the Union Army in the Civil War 2nd Regiment of the Potomac Brigade of the MD Home Guard, Company C.  He died on 14 Feb 1916 and is buried in the Allegany Cemetery [Frostburg Memorial].


George Maxwell Crow applied for Henry's Army pension for the support of Henry and Margaret's 3 sons on October 8, 1879 as the boys were all under 16 years of age and he was the only legal guardian of the boys.
George was appointed as guardian to the boys on August 2, 1881.


CROW, Henry
Henry enlisted in the Army on August 1, 1861, in Company C, 2nd Potomac Home Brigade and died from disease incurred by reason of starvation treatment received in the rebel prisons from January to July in the year of 1864.  He apparently was taken prisoner during a battle at Moorefield Junction, WV.
He was mustered out on September 29, 1864 at Cumberland, MD.  He is buried in the Eckhart Cemetery.


CROW, John Wesley
John Wesley Crow served in the Civil War from July 25, 1861 in Company C, Potomac Home Brigade, 2nd Maryland Infantry.  He was discharged on 29th of September 1864 in Cumberland, MD. He was discharged due to a rupture in his side and kidney disease and partial deafness.  He died  23 Sep 1903 and is buried in Cincinnati, Ohio, at Walnut Hills Cemetery.


CROW,  Nathan Peter
Nathan Peter Crow enlisted in the Army on July 15, 1861 at Grafton, VA in Company "K" of the 4th Regiment of VA Volunteer Infantry and discharged at Charleston, VA. Died on 03 Feb 1906 and was buried from the Methodist Episcopal Church at Rawlings.


CROW, Thomas W.
Thomas W. Crow served in the Union Army in the Civil War 2nd Regiment of the Potomac Brigade of the MD Home Guard, Company C.  He died after 1920 and is buried in or near Confluence, PA.


CROW, William Wallace (My Great Grand-Father)
William Wallace Crow enlisted on 14 August 1862 in the 2nd. Regiment of the Potomac Brigade of the Maryland Home Guard, Company C - Buried in St. Georges Cemetery - Mt. Savage, MD.; died Aug, 12, 1897. 
On his Certificate of Disability for Discharge dated November 26, 1867 signed at Green Springs Run, VA by Captain John H. Huntley, the following information was written by Captain Huntley:


"The said soldier was slightly diseased before entering the service, but is now suffering with the disease of the kidney." Captain Huntley found William to be incapable of performing the duties of a soldier because of "Melancholia consequent upon some disagreement of the liver and from some other causes seeking solitude retirement. He is manifestly unfitted for the duties of a soldier. His general depression and frustration is very great. I doubt his ability ever to perform the duties of a soldier."
(Courtesy of Dick Crow)
Posted January 5, 2011


(Courtesy of Dick Crow)
Posted January 5, 2011


 



 


CROW [None found under CROWE spelling]


Soldier Name Side Function Regiment Name


 Crow, Absalom
 Union
 Infantry
 12th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, Andrew J.
 Union
 Infantry
 7th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, George M.
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Crow, George W.
 Union
 Infantry
 7th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, Henry
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Crow, Harmen
 Union
 Infantry
 12th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, Henry
 Union
 Infantry
 12th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, Isaac
 Union
 Cavalry
 4th Regiment, West Virginia Cavalry


 Crow, Jacob
 Union
 Infantry
 3rd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Crow, James M.
 Union
 Infantry
 12th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, John
 Union
 Infantry
 1st Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, John
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, West Virginia Veteran Infantry


 Crow, John
 Union
 Infantry
 7th Regiment, Maryland Infantry


 Crow, John C.
 Union
 Artillery
 Battery A, Maryland Junior Light Artillery (6 months, 1863-1864)


 Crow, John C.
 Union
 Infantry
 12th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, John N.
 Union
 Cavalry
 5th Regiment, West Virginia Cavalry


 Crow, John W.
 Union
 Infantry
 12th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, John W.
 Union
 Cavalry
 6th Regiment, West Virginia Cavalry


 Crow, John W.
 Union
 Cavalry
 4th Regiment, West Virginia Cavalry


 Crow, John W.
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Crow, Leonard
 Union
 Artillery
 Battery B, Maryland Light Artillery (6 months, 1863-1864)


Crow, Michael
 Union
 Infantry
 4th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, Nathan
 Union
 Infantry
 4th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, Thornton J.
 Union
 Infantry
 1st Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, William
 Union
 Infantry
 10th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, William
 Union
 Infantry
 11th Regiment, West Virginia Infantry


 Crow, William
 Union
 Cavalry
 4th Regiment, West Virginia Cavalry


 Crow, William
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Crow, William W.
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 


Prisoners ~ Fort McHenry
No. Prisoner's Name Type


 Crow, J.
 Political Prisoner


 Crow, J.H.
 Prisoner of War


 Crow, T.
 Prisoner of War


 Crow, Thomas H.
 Political Prisoner


 Crow, -----
 Prisoner of War


 


 Andersonville Prison


Prisoner's Name Side Unit


 Crow, Benjamin
 U
 4 Iowa Infantry


 Crow, Frank
 U
 115 New York Infantry


 Crow, Henry
 U
 5 Vermont Infantry


 Crow, Jacob
 U
 20 Ohio Infantry


 Crow, James
 U
 2 Tennessee Infantry


 Crow, John
 U
 2 Vermont Artillery


 Crow, Samuel
 U
 103 Pennsylvania Infantry


 Crowe, John
 U
 17 Connecticut Infantry


 Crowe,
 U
 31 Illinois Infantry



 

HUMBERTSON


Soldier Name Side Function Regiment Name


 Humberston, Frisby
 Union
 Infantry
 3rd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Humberston, George
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Humbertson, George [same person different spellings]
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade



LAYMAN


Soldier Name Side Function Regiment Name


 Layman, Anthony
 Union
 Cavalry
 1st Regiment, Maryland Cavalry, Potomac Home Brigade


 Layman, Daniel B.
 Union
 Infantry
 3rd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Layman, Elias E.
 Union
 Infantry
 17th Regiment, West Virginia Infantry


 Layman, Eugenius E
 Union
 Infantry
 17th Regiment, West Virginia Infantry


 Layman, Henry
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry


 Layman, Jacob
 Union
 Infantry
 12th Regiment, West Virginia Infantry


 Layman, Jacob
 Union
 Infantry
 5th Regiment, West Virginia Infantry


 Layman, John J.
 Union
 Infantry
 12th Regiment, West Virginia Infantry


 Layman, Joshua
 Union
 Infantry
 17th Regiment, West Virginia Infantry


 Layman, Philip E.
 Union
 Infantry
 5th Regiment, Maryland Infantry


 Layman, Phillip E.
 Union
 Infantry
 5th Regiment, Maryland Infantry


 Layman, Thomas B.
 Union
 Cavalry
 1st Regiment, Maryland Cavalry, Potomac Home Brigade


   Layman, W. J.
 Union
 Cavalry
 6th Regiment, West Virginia Cavalry



Prisoners of War Andersonville
No. Prisoner's Name Side Unit


 Layman, Chauncey
 U
 120 New York Infantry


 Layman, F.
 U
 49 Pennsylvania Infantry


 Layman, J. G.
 U
 5 Iowa


 Layman, John S.
 U
 128 Indiana Infantry


 Layman, L. L.
 U
 16 Illinois


 Layman, M.
 U
 1 New Jersey



Name: George Reuschlein
Enlistment Date: 24 Sep 1861
Side Served: Union
State Served: Maryland
Service Record: Enlisted as a Musician on 24 September 1861.
Enlisted in Company S, 2nd PHB Infantry Regiment Maryland on 24 Sep 1861.
Mustered Out Company S, 2nd PHB Infantry Regiment Maryland on 16 Aug 1862.


Name: John Reuschlein
Enlistment Date: 24 Sep 1861
Side Served: Union
State Served: Maryland
Service Record: Enlisted as a Musician on 24 September 1861.
Enlisted in Company S, 2nd PHB Infantry Regiment Maryland on 24 Sep 1861.
Mustered Out Company S, 2nd PHB Infantry Regiment Maryland on 16 Aug 1862.
 
Name: John (W.) Reuschlein
Enlistment Date: 27 Mar 1865
Side Served: Union
State Served: Maryland
Service Record: Enlisted as a Private on 27 March 1865.
Enlisted in Company C, 2nd PHB Infantry Regiment Maryland on 27 Mar 1865.
Mustered Out Company C, 2nd PHB Infantry Regiment Maryland on 29 May 1865.



WINEBRENNER


Soldier Name Side Function Regiment Name


 Winebrenner, George W.
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Winebrener, George W. [same person different spellings]
 Union
 Infantry
 2nd Regiment, Maryland Infantry, Potomac Home Brigade


 Winebrenner, Alexander H.
 Union
 Infantry
 13th Regiment, West Virginia Infantry



 


Images of Civil War Pension Applications.  Click on the name to see the actual image

CROW

CROWE

HUMBERTSON

LAYMAN

WINEBRENNER




|OUR BRICK WALLS| |WHASSUP?| |SEARCH| |SITE MAP| |Coming to America| |Cuzn Connect| |FAMILIES| |FAMILY PHOTOS| |MILITARY| |VITALS| |OBITUARIES| |DEATH PHOTOS| |CEMETERIES| |TOMBSTONES| |WILLS & PROBATE| |SKELETONS| |IN THE NEWS | |FLOOD ~ 1889| |STORYTELLERS| |CENSUS TAKER| |MUSINGS| |GENEAHUMOR| |BITS & PIECES| |GREAT LINKS| |FORUMS| |ARCHIVES| |MEMORIES| |SCENIC MD|